nyheter

Barnas klimapanel

Barnas klima- og miljørapport 2025: Nå!

Barnas klimapanel har for ellevte gang laget Barnas klimarapport. Den viser at barn og unges klimaengasjement ikke har gått ned siden i fjor, på tross av at det er mange store saker som tar plass i nyhetene.

Publisert: 6. november 2025

Skrevet av: Kommunikasjonsagent Tuva Degré

I år har rapporten tittelen Nå! De seks barna i Barnas klimapanel har skrevet rapporten. Tittelen betyr at vi må handle nå, ikke senere.

Rapporten er basert på en spørreundersøkelse gjort av Opinion, på vegne av Miljøagentene. I undersøkelsen svarte 537 barn og unge på spørsmål om sitt forhold til klima- og miljøutfordringer. De som ble spurt er jevnt fordelt mellom kjønn, alder og bosted.

Vi har også fått innspill til rapporten fra barn over hele landet – over 18 000 av dere! Innspillene har kommet i form av tekst, tegninger, sanger og videoer.

Her kan du lese hele rapporten:

Her kan du se de viktigste funnene fra spørreundersøkelsen:

Barna bryr seg fortsatt like mye

I fjor gikk barn og unges engasjement ned for første gang, kanskje fordi det var mye krig og usikkerhet i verden. I år er det fortsatt krig og usikkerhet, men klima og miljø-engasjementet er like høyt som i fjor. Mer enn seks av ti mener også at vi må hjelpe fattige land med å nå klimamålene.

Det er bra for klima at barn og unge fortsetter å bryr seg. Mange er likevel bekymret for utviklingen i USA, og krig og uro i verden. "Uten USA på laget må vi i Norge jobbe ekstra hardt for å løse klima-endringene", skriver Barnas klimapanel.

Barn og unge er veldig opptatt av klima og miljø, og naturen er viktig for mange. Mer enn 8 av 10 synes det er viktig å stanse forsøpling og forurensing av naturen. Like mange synes det er viktig å hindre at dyre- og plantearter dør ut.

Samtidig syns bare 7% av norske barn at politikere hører på dem i saker som angår dem. Klima og miljø er en sånn sak, for det er barna sin fremtid som blir mest påvirket.

En plakat tegnet av et barn i grønt og blått. Det står "Vi ønsker strenede straffer for å bryte lover for å skade miljøet"

Innspill fra 4C på Kjørbekkhøgda skole i Skien.

Krav til politikerne

I rapporten skriver Barnas klimapanel om flere saker barn og unge bryr seg om. De skriver blant annet om hvordan det er å være ung og engasjert, fast fashion og kjøpepress, olje og gass, og om nedbygging av natur. De kommer også med konkrete krav til politikerne:

Slutt å lete etter olje og gass!

Klimaendringene gjør at én person må forlate hjemmet sitt på grunn av klima-endringene hvert eneste sekund. Samtidig sier FNs klimapanel og det internasjonale energibyrået at vi må omstille oss bort fra olje og gass.

Verdens land må verne mer natur i tråd med våre internasjonale forpliktelser.

Å bygge ned natur til fordel for motorveier og datasentre får irreversible konsekvenser for dyrelivet og for barn og unges nærnatur.

Verdens rike land må følge opp vedtaket fra klimatoppmøtet i Baku 2024 og gi minimum 300 milliarder dollar i klimafinansiering hvert år.

Klimapolitikk er også fredspolitikk. Ikke bare forhindrer vi krig, konflikt og terror i fremtiden, vi har også en moralsk forpliktelse til å hjelpe de som trenger det her og nå.

Det må opprettes et internasjonal Barnas klimapanel.

Alle barn og unge har rett til å bli hørt i saker som angår dem, uavhengig av hvor i verden de bor.